10 Ağustos 2014 Pazar

Kağıt Kesiği - 1. Bölüm / "Zamansız"


Yaz mevsimine göre soğuk sayılabilecek bir tatil günü öğleden sonrasında kitabını alıp denize karşı oturarak okumak istedi birkaç bardak çay eşliğinde.


Üzerine isminin yazılıp yüksek sesle çağırıldığı samimiyetten uzak kahve dükkanlarından sıkılmıştı. Uzun zamandır da gitmiyordu zaten, ayda yılda bir, bir arkadaşı çağırdığında; o da çok zorda kalırsa. 


Tüm haftanın iş yorgunluğunu daha iyi bir alternatifle atamazdı üzerinden. Kendi halinde, sessiz, sakin, huzurlu bir gün istiyordu. Çay, deniz havası ve kitabı; mutlu olmak için istediği şey bu kadardı.

*     *     *

Kitabını alıp kolunun altına gazete gibi sıkıştırarak çıktı evden. Merdivenlerden inerken apartmanın çıkış kapısına geldiğinde farketti evde unuttuklarını. Ne cüzdanını almıştı yanına ne de güneş gözlüğünü. Cebinde telefon, kolunun altında kitap, aklında güzel geçireceği günün hayali dışında hiçbir şey önemli değildi o anda.


Geri döndü ve hızlı adımlarla çıktı merdivenleri. Anahtarını almıştı, sevindi çocuk gibi onu da içeride unutmadığına. Kapıyı açtı, hızlıca bakındı etrafa. Cüzdanı çantasında olmalıydı, çantası holde olmadığına göre salonda bırakmıştı; öyle düşündü.


Ayakkabılarını çıkarmadan dizlerinin üzerinde gitti salona. Annesi geliyordu böyle zamanlarda aklına. Ne çok kızardı küçükken annesi bunun için ona. Anneye görünmeden eve ayakkabılarla girip alınması gereken şeyleri alıp çıkma çabası... Her seferinde ya yakalanırdı ya da ağzından kaçırırdı yaptığını. Gerçi annesi zaten bilirdi oğlunun huyunu, gerek yoktu saklamaya. İşte o zamanlardan kalmıştı bu "ayakkabıları çıkarmadan ama aynı zamanda yere basmadan evden birşeyler alma." oyunu. Onun gibi pek çok çocuk olduğunu da adı gibi biliyordu.


Şimdi annesi yoktu evde, onu görmesinin imkanı da yoktu ama yine kendi bildiği gibi ayakkabıları ayağındayken ama aynı zamanda annesinin de istediği gibi yerlere basmayarak gitti salona kadar. Önce çantasını buldu sonra içindeki cüzdanını aldı. Şanslıydı, güneş gözlüğü hemen kitaplığının önünde duruyordu. Onu da alıp yine dizlerinin üzerinde döndü geri.


Kapıya vardığında dizleri gerçekten acıyordu. Gülümsedi, "Beni ne hallere soktun be valide." dedi kendi kendine. Kalkıp dizlerini ovaladı birkaç saniye. Son bir kez çevresine bakındı ve yanına başka bir şey alıp almayacağını düşündü. Alacağı farklı bir şey yoktu. Hatta cebindeki telefonu çıkarıp ayakkabılığa koydu. Birkaç saat ulaşılamaz olmak hiç fena olmaz, düşüncesindeydi.


Artık hazırdı. Evden çıktı, hızlı adımlarla indi merdivenlerden; tıpkı 5 dakika önce çıktığı gibi.


Apartmandan çıkıp sahile doğru yöneldi. Hava evde hissettiği gibi değildi. Güneşli ve gayet sıcaktı. Oysaki camdan dışarı baktığında bir açıp bir kapanan hava soğuk olduğu izlenimini yaratmıştı onda.

*     *     *

Sahile vardığında biraz yürümek istedi önce. Deniz havasını içine çekerek, güneşin yakıcı sıcağı altında yürümek...


Sahi ne zamandır inmiyordu sahile, hatırlamıyordu. Yoğun çalışma, pek çok şeyle ilgilenme ya da sebebi her neyse işte; uzun zamandır kendine vakit ayırmadığını farketti. Herşeyden elini eteğini çekmiş gibi, kendiyle ilgili kendine özel kendi için yapabileceği hiçbir şey yokmuş gibi geçen boş bir zaman... Koskoca bir boşluk. Nedensiz, anlamsız ve bir o kadar uzun...


Çay bahçesini gördüğünde yine o çocuksu sevinçle doldu içi. Gölgede kendine göre bir masa gördü köşede. Gidip oturduğunda kolunun altındaki kitap da masadaki yerini almıştı artık. Şöyle bir baktı kitabın kapağına, dokundu usulca. O sırada garson geldi elinde çay bardağı dolu tepsiyle. Aldı hemen sıcak çaylardan bir bardak. Kitaba baktı bir süre kapağında elini gezdirerek.


Uzun bir süre önce okumaya başlayıp yarım bıraktığı kitabı kaldığı yerden devam ederek mi yoksa en baştan başlayıp mı okuması gerektiğine karar vermeye çalıştı bir süre. En baştan başlamaya karar verdi. 


Okuduğu bölümleri de hatırlayabileceğini düşünmüyordu zaten. Unutup gittiklerinin arasında bu kitabın ilk sayfaları da vardı muhtemelen ama o, kitabı okuyup bitirmek istiyordu.


Başladı, en baştan, yavaş yavaş... Bazen gülümseyerek bazen merakla okumaya devam etti. Bir yandan keyifle çayını içiyor diğer taraftan kitabı okumaya devam ediyordu. Sayfaları çevirdikçe uzun zamandır kendine ayırmadığı vakitler için bir taraftan da kızıyordu kendisine ama iyi hissediyordu şimdi, hem de çok iyi.


*     *     *

Kitapta bir bölümü daha bitirip sayfayı çevirdiğinde bir kağıt parçası çıktı sayfaların arasından. İkiye katlı kağıdı eline aldı ve açtı yavaşça. Kağıtta yazılanları okurken elleri titriyordu. Okudu, birkaç kez başa dönüp okudu; sonra bıraktı masaya kağıdı.


Yutkundu,derin nefes aldı. Böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyordu. Elleri titriyordu. Garson gelip birşeyi olup olmadığını sordu. "Sıcaktandır, iyiyim." diye geçiştirdi ama iyi görünmüyordu.


Kağıdı aldı ve katlayıp kitabının arasına koydu. İçtiği çayların parasını ödeyip çıktı çay bahçesinden. Yavaş adımlarla yürüdü evine. Yürürken de düşündü.


Kağıtta yazanı yapacak mıydı? Bir yanı yapmaması gerektiğini söylüyordu. Bu hem kendisini daha kötü hissetmesine hem de herşeyin en başa dönmesine neden olabilirdi.


Ama ya tam tersi olur ve bu sefer başarabilirse? Herşey tam istediği gibi olabilirdi.


Ne olacağını görmesi için bir seçim yapması gerekiyordu...

Devam edecek....


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder