4 Nisan 2013 Perşembe

Gerisi Hikaye

 

“Sarıldığında içinizi huzurla dolduran biri varsa hayatınızda,
gerisini boş verin çünkü gerisi hikaye...”
Kıvanç Koca
Bir “Merhaba” ile başlar her şey… Basit bir “Merhaba!”
 
 
* * *
 
 
Hayatta her şeyin tükendiğini düşündüğünüz zamanlar vardır. “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, şundan umudumu kestim, bundan nefret ettim, ondan çok sıkıldım; aşk yok, meşk göreceli…” diyerek içinizden, dolaşırsınız ele güne karşı mutlu bir ifadeyle. Ama ruhunuz sıkılıyordur da kimsenin haberi yoktur.
 
İzlediğiniz filmlerden sıkılırsınız, okuduğunuz kitaptan zevk alamazsınız, yediğiniz yemek sadece karnınızı doyurur, tansiyonunuzu dengeler, açlığınızı yatıştırır; ruhunuza etkisi sıfırdır. Güçlü olmak için hayata karşı; direnirsiniz, “İyi olacak!” diye tekrarlarsınız içinizden sürekli ama o kadar kolay da değildir; bilirsiniz.
 
 
Gün gelir, “beyninize format atmayı” düşünürsünüz, denersiniz. Biraz olur biraz olmaz; ne olacağını kestiremezsiniz. İnsanlara güvenmeyi bir tarafa bırakın, insanlara selam vermeyi dahi istemezsiniz; sırf yine bir şeyler olmasın; birine kendinizi anlatmak ve unutması zor olan şeyleri dinlemek zorunda kalmayın diye…
 
 
Sonra gün olur bir “Merhaba” çınlar kulaklarınızda. Basit bir “Merhaba! İç sesin “Kaldır başını bak!” der, dayanamaz ve yaparsın korka korka. Gülümseyen biri vardır karşında, sana ve hayata karşı gülümseyen bir çift göz. Sen de bir “Merhaba!” dersin istemsiz halde. Ardından “Nasılsın?” gelir ve çoğalmaya başlar her şey… Çoğalırsınız; her nefes alışınızda daha çok çoğalırsınız.
 
 
Koyu karanlıkta parlayan bir çift gözdür karşınızdaki, hissedersiniz. Ve iç sesiniz der ki “O’na bi şans vermelisin! Unutma, hayat kaçmakla olmaz. Karşına çıkan senin kaderinse yaşamayı öğrenmelisin!”
 
Haklıdır. Daha öncesinde hep haklı çıktığı gibi bu sefer de haklıdır. Bir şans verirsin iç sesine güvenerek ve her geçen gün içinden “İyi ki onu dinlemişim.” diyerek…
 
 
* * *
 
 
Bazen bir “Merhaba” ile başlar her şey… Sonra gözlerinin içi güler; susturamazsın…
 
2013 // İstanbul
Dip Köşe: Tüm Kıvanç Koca Yazıları ve daha fazlası için,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder