19 Eylül 2012 Çarşamba

Aşk Tek Kişiliktir Her Zaman

“Sonunda caddelere çıkardım kaynağından,

Evime götürdüm yatağımda

kasığından öptüm…”*


Aşk tek kişiliktir her zaman…

Neden mi?

Siz de mi “O da beni seviyor.”culardansınız yoksa? Olabilir. O da sizi seviyor olabilir ama ne kadar seviyor, bunu düşündünüz mü hiç?

* * *

Gün olur biri çıkar karşınıza. Okulda, işte, cafede, markette, herhangi bir yerde. Önce tanışır sonra da tanımaya çalışırsınız. Günler geçtikçe, zaman ilerledikçe hayatınızın büyükçe bir yerini işgal etmeye başlar o kişi. Sonra zamanla ilerler muhabbet; yanınızdayken mutlusunuzdur, yan yana değilken de aklınızdadır ve kendinizi iyi hissedersiniz. Sürekli sesini duymak ister bunun için bahaneler yaratmaya çalışırsınız, yapabildiğiniz kadarıyla idare edersiniz.

Zaman ilerledikçe…

Çoğalmaya başlar her şey. Hep, beraber vakit geçirirsiniz. Sürekli konuşursunuz, sesini duymak iyi gelir tıpkı ilk zamanlarda olduğu gibi. SMS paketiniz yetmez olur, WhatsApp’ın ne kadar muhteşem bir icat olduğunu söyler durursunuz. Hayat harikadır artık, her şey ne kadar güzeldir. Zaman akar, su yolunu bulur, herkes mutlu herkes iyidir, hoştur. Evlenirsiniz, çoluğunuz çocuğunuz olur, bir ömür boyu mutlu mutlu yaşarsınız.

Ya da…

Çoğalmaya başlar bir şeyler ama aslında çoğalmıyordur, öyle görünüyordur. İlerlemeye çalışırsınız ama başaramazsınız. Çünkü siz adım atsanız da karşı taraf o ilk zamanlardaki gibi size doğru atmıyordur adımlarını. Yönünü sizden başka bir yere çevirmiştir ve ağır da olsa ilerliyordur hatta bunu yaparken de sizi takip ediyordur bir taraftan, “Arkamdan geliyor mu acaba?” diye. Ne büyük bencillik! Sonra oturup düşünürsünüz “Madem öyle neden çıktın ki karşıma?” diye.

 Ya da…

 Çoğalmaz, hiçbir şey olmaz. Siz birilerinin peşinden koşarsınız ama olmaz. O kişi size adım atmadığı gibi sizin de atmanızı istemez aslında. Israrcıysanız üzülen yine siz olursunuz, karşı taraf da belki bundan dolayı huzursuzluk duyar ama hepsi bu. Fazlası hiçbir zaman olmaz.

İlk örnekte aşkın 2 kişilik olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Yanılıyorsunuz. O örnekte de aşk tek kişilik, sadece diğer ikisinde olduğu kadar görünür değil bu durum.

İki kişi birbirini sevse de sevgilerinin şiddeti hiçbir zaman aynı değildir. Bu yüzden evlilikler biter, sevgililer ayrılır ya da biri alttan alır ve her şey tatlıya bağlanır. Aldatılan bazen sırf sevgisinin şiddeti daha yüksek olduğu için vazgeçer ayrılmaktan ya da sevgisini aşar gururunun şiddeti, o yüzden bitirir ilişkisini. Bunda bile fark belli eder kendini.

Aşk tek kişiliktir her zaman. İşte o yüzden aşık olan kişiyi ilgilendirir aşkının şiddeti, durumunun ne kadar vahim olduğu ya da döktüğü gözyaşının miktarı. Kimse karışamaz, kimseyi de ilgilendirmez bu.

Net.

*Sezen Aksu – Sayım şarkısından….

Ağustos’12

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder