9 Aralık 2010 Perşembe

Şu ÖSS Dedikleri

Geçtiğimiz hafta ÖSS sonuçları açıklandı bildiğiniz üzere. Yine sayamadığımız kadar çok birinci çıktı. Ve haliyle Türkiye’de bilmem ne kadar şubesi bulunan dershanelerin hepsi bu yıl ÖSS’de birinci çıkartmış oldular. Ve ne tesadüftür ki bu yıl da her yıl olduğu gibi Türkiye’nin seçkin okullarında öğrenim gören kişilerin arasından çıktı bu birinciler. Onun için de dershaneleri tebrik etmek gerekiyor bu büyük başarıları için! Onlar olmasaydı maazallah Türkiye’de birinci çıkmazdı, çıkamazdı…

Her yıl aynı dönemde, şu sınav sonuçlarının açıklandığı tarihlerde ortalık şöyle bir karışır sonra da durulur ve bir sonraki sınava kadar da değişen pek birşey olmaz. Bir yıl boyunca sinir stres sahibi olan pek çok genç, hayatlarına yön verebilmek için üç küsür saatlik bir sınava girer. Kiminin hayalleri gerçeğe dönüşür kimininki de hüsrana. Şimdi bu noktadan sonra “ÖSS kaldırılmalı, herkes üniversiteli olmalı!” konularına girmeyeceğim. Kimi açıdan adaletsiz de olsa üniversitelere giriş sınavı kaldırılıp ta, pek çok yer gibi onlar da yol geçen hanına dönüştürülmemelidir, kanaatindeyim...

Şimdi şu sınav sistemi içerisinde malumunuz dershaneye gitmeden olmuyor. İyi ya da kötü dershaneye gidilmesi şart! Okulu zaten boşver, orada olan biten bir şey yok; ne varsa dershanede var!! Güzel yurdumun her bir köşesinde adını duyduğunuz ya da duymadığınız pek çok dershane var. Hepsi birbiriyle yarış halinde. Sonuçta bu, onlar için de bir sınav ve çıkardıkları dereceler kadar anılıyorlar. Hatta aslında sınava dershaneler giriyorlar, öğrenciler ise birer elçi!

Üniversite sınavına ya da başka sınavlara hazırlanan bir öğrenciye bir dershanenin takviyesi elbette yararlı olacaktır. Ama bu, sınavı kazanan bir öğrencinin “dershaneye gitmeden kazanamayacağı” anlamına gelmez. Derseniz ki, biz iyi öğretiyoruz, notları zayıf bir öğrenciyi de sıkı bir çalışmayla üst seviyelere taşıyabiliriz; işte o zaman inanırım size. Yoksa zaten Galatasaray Lisesi mezunu bir öğrencinin o sınavda neler yapacağı görmek için sınavı beklemeye gerek yok!

*     *     *

Önümüzdeki sene için ÖSS’ye hazırlık kursu veren dershanelerin fiyatları 1500-30000YTL arasında değişiyor. Hayır sevgili okur, yanlışlıkla bir(kaç) sıfırı fazladan yazmadım. Dershanelerin trajikomik öğretim fiyatları bunlar! Peki 30000YTL’ye bir sene boyunca test çözdürecek olan bir dershane ne yapmaktadır, nasıl bir öğretim politikası izlemektedir? Bu dershaneler kayıt olan öğrencilere kuş mu kondurmaktadır? İki yaprak testin yanında hayatın sırrını da mı vermektedirler? ….

Yazının bütününe baktığınızda “anti-dershaneci” bir tutumda olduğum düşünülebilir. Ama benim asıl anlatmak istediğim sınavlarda başarılı olan öğrencilerin gerek okuldan gerek dershaneden gerekse kendi sosyal çevrelerinden aldıklarıyla başarıyı yakaladıklarıdır. Bunun için de her verileni yememek gerekir.

Yazıyı noktalamadan önce de bir tavsiyem var ÖSS ile alakalı-alakasız herkese: Sınav filmini çok dikkatli bir şekilde izleyin! Sonra da oturup bir kez daha düşünün. Özellikle de ÖSS’de aday olan(!!!) anne-babalara bu tavsiyem, öğrencilere değil….


temmuz'07

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder